sobota, 30 maja 2015

Biegasz dla siebie, pobiegnij dla innych

Klasa 1f (społeczno – zdrowotna) wraz z wychowawczynią panią prof. Staszak-Stawicą zdecydowała się wziąć udział w bardzo szlachetnej akcji pt. „Biegasz dla siebie, pobiegnij dla innych”. Akcja ta polega na przebiegnięciu, bądź przejściu jak największej liczby kilometrów dla dzieci chorych na mukowiscydozę. Jeśli do końca maja uda nam się, wspólnie z innymi uczestnikami akcji, przebiec 10 milionów kilometrów, sponsor mistrzyni olimpijskiej Justyny Kowalczyk przekaże Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą 100 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę centrum leczenia chorych na tą chorobę w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Mukowiscydoza to nieuleczalna przypadłość dotykająca w szczególności płuc, które są zatykane śluzem wytwarzanym przez organizm. Choremu trudno jest oddychać, a każdy dzień jest dla niego walką o oddech. Kluczową rolę w leczeniu odgrywa nauka prawidłowego oddychania i aktywności fizyczne, które utrzymują cały organizm w dobrej formie. Zdrowy człowiek podczas biegu wykonuje ok. 40 oddechów na minutę, a dystans jednego kilometra pokonuje średnio w 6 minut. To daje nam 240 oddechów na każdy kilometr, a to oznacza, że 10 milionów kilometrów to 240 milionów oddechów podarowanych chorym! Jak na razie udało się uzbierać 6,4 miliona km, w tym już 100 naszych kilometrów! Możesz do nas dołączyć! Musisz tylko zainstalować na swoim smartfonie aplikacje Endomondo i podłączyć się pod akcje. To nic trudnego. Wcale nie musisz regularnie uprawiać sportu. Wystarczy, że w drodze do szkoły czy do domu uruchomisz aplikacje i metry przybywają! Liczy się każdy metr. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami dokonamy tego.

W czerwcu podsumujemy nasze wspólne starania.

sobota, 23 maja 2015

PARADA WŁOSKA

 Dnia 16 maja 2015 r. część naszej klasy wzięła udział w Paradzie Włoskiej, organizowanej podczas Dni Gniezna. Ubrani w koszulki profilowe, przebrani za włoskich malarzy i z kawałkiem ogromnej pizzy w ręku reprezentowaliśmy nasze liceum - III LO, wspólnie z klasą IId i Id. Podczas wydarzenia dołączyła do nas także pani dyrektor Beata Czechańska. Efekt naszej parady był przeogromny. 
Barwny pochód rozpoczął się o godzinie 12:00 (na) ulicą Chrobrego. Wśród uczestników parady znalazły się szkoły, kluby sportowe i motocyklowe. Ostatnim elementem natomiast były, zaprezentowane przez Muzeum Techniki i Machin Wojennych, pojazdy wojenne. 
Celem parady było przejście na Rynek, na którym czekały na nas liczne atrakcje. Były to przede wszystkim pokazy mody, makijażu i fryzur włoskich. Mogliśmy również skosztować kuchni z tego regionu.





Wydarzenie to uznajemy za niezwykle interesujące. Dzięki jego organizacji mieliśmy okazję nie tylko dobrze się bawić, ale także nauczyć się czegoś nowego na temat tak pięknego kraju.

niedziela, 3 maja 2015

Wykłady/ Zakład Karny w Gębarzewie

Czy tylko ludzie wolni mogą pracować?

Jeśli do tej pory myślałeś, że tylko osoby będące na wolności mają możliwość zarobku- to się myliłeś. My, Społeczno-zdrowotni, przekonaliśmy się na ostatnich wykładach, że również osoby przebywające w więzieniu mogą pracować. 
16.04 mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnych zajęciach prowadzonych przez Zakład Karny w Gębarzewie, podczas których została poruszona kwestia zatrudnienia więźniów. Praca jest jedną z form resocjalizacyjnych w polskim systemie penitencjarnym. Skazani mogą pracować lecz jest to przywilej przysługujący tym, którzy podczas odbywania kary dobrze się sprawują lub są w trudnej sytuacji finansowej. Tylko w jednostkach typu zamkniętego nie ma takiej opcji. Aresztant może podjąć się pracy ale nie zawsze jest ona odpłatna. Niekiedy zostaje on zaangażowany do pracy na rzecz Zakładu Karnego. Kiedy jednak pozbawiony wolności zostaje zatrudniony w normalnej firmie, nie może pracować dłużej niż 6 godzin dziennie. Otrzymuje miesięczne wynagrodzenie ale nie w fizycznej formie. Część pensji zostaje przeznaczona na różne świadczenia i spłacenie długów zaciągniętych jeszcze w czasach przebywania na wolności. Pozostałą część pieniędzy skazany dostaje do ręki dopiero po skończeniu kary.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wykłady i kolejną porcję wiedzy, którą możemy się z Wami podzielić więc wypatrujcie niebawem kolejnych ciekawostek!