poniedziałek, 23 marca 2015

WYKŁADY

Dnia 17 marca 2015r (wtorek) całą klasą wybraliśmy się do ILO w Gnieźnie, aby uczestniczyć w serii wykładów. Dotyczyły one raka piersi, prostaty oraz szpiku. Wiedzę przekazywali nam Pani Anna Pleszewska z Centrum Onkologi oraz Anna Basa. Dowiedzieliśmy się m.in o zaburzeniach odżywiania podczas choroby nowotworowej, zaburzeniach metabolizmu, leczeniu żywieniowym, profilaktyce raka piersi oraz kto może zostać dawcą szpiku i co o nim warto wiedzieć. Po tym wykładzie, wiemy że do najczęściej stosowanych form leczenia nowotworów należą: leczenie chirurgiczne, radioterapia,chemioterapia oraz terapia biologiczna. Skutkiem chemioterapii mogą być: anoreksja,nudności,wymioty,zaburzenia smaku. 
Leczenie żywieniowe jest częścią terapii, prowadzącą w celu poprawy stanu odżywienia.Niedożywienie wywiera znamienny wpływ na skuteczność leczeniaa także na jakość życia chorych.
Aby zostać dawcą szpiku trzeba spełnić następujące wymagania: Być osobą pomiędzy 18. a 50. rokiem życia, być osobą odpowiedzialną i świadomą możliwości poproszenia o oddanie szpiku nawet kilkadziesiąt lat po rejestracji oraz spełniać wymagania zbliżone do wymagań dla krwiodawców.Niestety dawcę szpiku na stałe dyskwalifikuje m.in.zakażenie wirusem HIV,cukrzyca(jeśli wymaga podawania leków przeciwcukrzycowych),aktywna astma, przebyty zawal serca. 
Co do profilaktyki raka piersi, bardzo ważnym elementem jest mammografia.Jest to radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Jej zdolność do uwidoczniania szeregu charakterystycznych zmian pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi. 
To niewielka część tego, co wiemy teraz. Miejmy nadzieję, że takich wykładów będzie więcej.

DZIEŃ PATRONA

W środę w naszej szkole odbył się dzień patrona, który niósł za sobą wiele ciekawych konkurencji. Od rana wszystkie klasy pierwsze i drugie zebraly się w auli, aby rozpocząć imprezę od zatańczenia poloneza. Następnie 2 osoby z każdej klasy, które zostały wybrane do konkursu wiedzowego na temat Jana III Sobieskiego udały się do innej sali, aby tam walczyć o kolejne punkty. Jak się później okazało, zadania wcale nie były banalne, ale mimo to uczniowie bardzo dobrze się przygotowali, co wykazał finał do którego przeszła większość zespołów biorących udział w tej konkurencji, ostatecznie zmagania wygrała klasa 2a  
Kiedy nasi przedstawiciele zawzięcie zmagali się z życiorysem Sobieskiego, pozostałe osoby brały udział w konkurencji ,,żywy obraz''. Kilka tygodni wcześniej wszyscy losowaliśmy tytuły dzieł, które musieliśmy przedstawić. 
Nasza klasa, wylosowała obraz pod tytułem ,,Chłopi przy posilku" Velázqueza. Pozostałe, które mielismy okazję oglądać to m.in. "Lekcja Anatomii" -Rembrandt, "Jezus w domu Marii i Marty"- J.Vermeera, Caravaggio „Cyganka wróżąca”. 
Kolejnym zadaniem, była prezentacja przez wszystkie klasy przygotowanego wcześniej bigosu, oraz opowiedzenie o wybranej potrawie staropolskiej. 
Całe wydarzenie bardzo nam się podobało i mimo stresu byliśmy z siebie bardzo dumni, wszystko poszło zgodnie z planem i z imprezy wyszliśmy zadowoleni.

czwartek, 19 marca 2015

WYJŚCIE DO ARCHIWUM

Dnia 10.02.2015r. nasza klasa wybrała się z Panią mgr Kingą Murch do pobliskiego Archiwum Państwowego, które znajduje się tuż za III LO przy ulicy Jana III Sobieskiego w Gnieźnie. Spotkanie, które było poświęcone przede wszystkim przedsiębiorczości odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze. Stosownie krótki, ale bardzo ciekawy wykład na temat archiwizacji materiałów i prowadzenia dokumentacji został przeprowadzony przez Pana mgr Grzegorza Konieczkę. Oprócz tego, mieliśmy okazję zobaczyć wiele różnych kronik i ksiąg pisanych głównie w języku niemieckim pochodzących jeszcze z czasów okupacji. Kolejną możliwością było obejrzenie i przeczytanie kilku egzemplarzy gazety "Lech" wydawanej w Gnieźnie od 1896 - 1930r., co więcej udostępnione były nam dokumenty z gnieźnieńskiego teatru, które zawierały między innymi scenariusz, ale również projekty strojów i zdjęcia z premiery wystawianej dawniej sztuki. Pod koniec naszego spotkania odwiedziliśmy głównie pomieszczenie w którym znajdują się specjalne regały magazynowe gdzie przechowywane są wszystkie zebrane materiały. Panowały tam warunki odpowiednio przystosowane do przechowywania dokumentów, czyli przede wszystkim była zachowana stosowna wilgotność i temperatura, a w powietrzu unosił się charakterystyczny zapach, który dodawał temu miejscu uroku.  Wyjście odbyło się w sympatycznej i miłej atmosferze, a po zakończeniu wizyty wróciliśmy na pozostałe lekcje o szkoły.







sobota, 14 marca 2015

Poznań NIVEA/ ŠKODA AUTOLAB

W lutym klasa społeczno-zdrowotna, razem z wychowawczynią p. D. Stawicką oraz nauczycielem chemii p. A. Czarniak, udała się na wycieczkę edukacyjną do Poznania.  Pierwszym punktem wycieczki była fabryka Beiersdorf Manufacturing Poznań. Jest to fabryka produkująca doskonale znane nam kosmetyki pielęgnacyjne tj. Nivea, Bambino czy Eucerin, a uczniowie podczas wycieczki mogliśmy przybliżyć sobie tajniki poszczególnych etapów produkcji kremów.
Po przybyciu na miejsce, dostaliśmy odblaskowe kamizelki, oraz obejrzeliśmy film jak należy zachowywać się podczas zwiedzania. Kiedy dotarliśmy do głównego budynku fabryki Nivea, zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i przydzieleni do przewodników. Jako jedna z uczestniczących osób w wycieczce, udałam się wraz z grupą do magazynu. Jednak najpierw musieliśmy założyć kaski ochronne. Magazyn był naprawdę duży i wysoki, a regały sięgały sufitu.  Po odłożeniu kasków na miejsce, udaliśmy się do następnego pomieszczenia, gdzie oglądaliśmy proces tworzenia kremów. Dalej udaliśmy się na taśmę produkcyjną. Lecz przed wejściem musieliśmy nałożyć ubrania ochronne, czepki i osłonki na buty oraz zdezynfekować ręce. Kiedy już znaleźliśmy się w pomieszczeniu, mogliśmy zaobserwować cały proces, od nalewania kremów do pojemniczków po pakowanie je w kartony. Gdy zdjęliśmy ubrania ochronne, które mogliśmy zabrać do domów, otrzymaliśmy mały podarunek i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Następnym punktem naszej wycieczki była ŠKODA AUTOLAB, która miała na celu nauczenia nas bezpieczniej jazdy samochodem. Podczas pobytu nauczyliśmy się: prawidłowego zakładania pasów, odpowiedniego ustawiania fotela kierowcy, trochę o budowie samochodu oraz o tym ile ważą poszczególne przedmioty w chwili wypadku. Obejrzeliśmy krótki film, który miał na celu uświadomienie nam między innymi ile może się stać gdy „esemesujemy” podczas prowadzenia auta. Miłym zaskoczeniem były dodatkowe atrakcje tj.:symulatory dachowania, zderzenia czy przejście po linii prostej w alko-goglach. Następnie mieliśmy czas wolny, w którym mogliśmy skorzystać z pozostałych atrakcji. Również tutaj nie obyło się bez zrobienia zdjęcia.
Jako jedna z uczestniczek, mogę śmiało powiedzieć, że wyjazd był udany i na pewno będziemy go wspominać.





niedziela, 1 marca 2015

WALENTYNKI

13 lutego 2015 roku z inicjatywy prof. Murch w szkole została zorganizowana walentynkowa akcja. Głównym jej celem było wręczenie walentynkowego serduszka z wierszykiem oraz małą słodkością każdemu z uczniów. Oczywiście nauczyciele wraz z dyrekcją nie zostali pominięci. Wydarzenie to uważamy za bardzo udane.






KARNAWAŁOWY ZAWRÓT GŁOWY

Dnia 11.02.2015 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja ligii klas organizowana przez p.Stawicką oraz p. Witt  pt.Karnawałowy zawrót głowy. Każda z klas kilka dni przed imprezą losowała film, za który ma się przebrać. Wylosowaliśmy film pt,,Chicago". Oprócz przebieranek reprezentanci każdej klasy musieli wziąć udział w 5 konkurencjach. Najbardziej wyczekiwaną częśćią było przedstawienie kilku minutowej scenki z wylosowanego filmu.Końcowa klasyfikacja prezentuje sie następująco:
1 miejsce- klasa 1C (policyjna) film pt.,,Rrr"
2 miejsce- klasa 1D (językowo-turystyczna) film pt.,,Kleopatra"
3 miejsce- nasza klasa, oraz 2C film pt.,,Pocahontas"

Po godzinie 13:30 wszyscy z dobrymi humorami wrócili na zajęcia lekcyjne. Dzień uważamy za bardzo udany.