poniedziałek, 23 marca 2015

WYKŁADY

Dnia 17 marca 2015r (wtorek) całą klasą wybraliśmy się do ILO w Gnieźnie, aby uczestniczyć w serii wykładów. Dotyczyły one raka piersi, prostaty oraz szpiku. Wiedzę przekazywali nam Pani Anna Pleszewska z Centrum Onkologi oraz Anna Basa. Dowiedzieliśmy się m.in o zaburzeniach odżywiania podczas choroby nowotworowej, zaburzeniach metabolizmu, leczeniu żywieniowym, profilaktyce raka piersi oraz kto może zostać dawcą szpiku i co o nim warto wiedzieć. Po tym wykładzie, wiemy że do najczęściej stosowanych form leczenia nowotworów należą: leczenie chirurgiczne, radioterapia,chemioterapia oraz terapia biologiczna. Skutkiem chemioterapii mogą być: anoreksja,nudności,wymioty,zaburzenia smaku. 
Leczenie żywieniowe jest częścią terapii, prowadzącą w celu poprawy stanu odżywienia.Niedożywienie wywiera znamienny wpływ na skuteczność leczeniaa także na jakość życia chorych.
Aby zostać dawcą szpiku trzeba spełnić następujące wymagania: Być osobą pomiędzy 18. a 50. rokiem życia, być osobą odpowiedzialną i świadomą możliwości poproszenia o oddanie szpiku nawet kilkadziesiąt lat po rejestracji oraz spełniać wymagania zbliżone do wymagań dla krwiodawców.Niestety dawcę szpiku na stałe dyskwalifikuje m.in.zakażenie wirusem HIV,cukrzyca(jeśli wymaga podawania leków przeciwcukrzycowych),aktywna astma, przebyty zawal serca. 
Co do profilaktyki raka piersi, bardzo ważnym elementem jest mammografia.Jest to radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Jej zdolność do uwidoczniania szeregu charakterystycznych zmian pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi. 
To niewielka część tego, co wiemy teraz. Miejmy nadzieję, że takich wykładów będzie więcej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz